ЙОГА ДЛЯ ДІТЕЙ
ФІЗІОЛОГІЧНІ, ПСИХОЛОГІЧНІ ТА ДУХОВНІ АСПЕКТИ
Наразі дуже поширено модифікувати для дітей досить таки дорослі практики: йогу, медитацію, музичення тощо. Чи є в цьому сенс і якої саме модифікації потребує йога для дітей різних вікових категорій? К. К. Коен і Дж. Хайм у своїй книжці «Йога для дітей» розповідають цікаву історію: «Колись давно вчитель йоги сидів у медитативній позі і міркував:
"Як я можу поділитися древнім (йогою) з тим, що є новим (дитина)?". І тут прийшла відповідь: "Збудуй міст". Так він і вчинив». Зараз йога для дітей має цікаву образну форму,
за допомогою вправ учитель розповідає захопливу історію, сповнену пригод, і діти залюбки втілюють
запропонований сюжет на рівні свого тіла. Наприклад, вправи «Коник», «Рибка», «Їзда на верблюді», «Кобра», «Велосипед» зрозумілі дітям, і їхні історії допомагають з легкістю зробити асани, на виконання яких дорослим потрібні особлива концентрація та контроль дихання. Загалом діти швидше вчаться, ніж дорослі, і мають менше обмежень на кшталт «це важко», «не можу», «це не для мене» і т.п. Діти гнучкіші як тілом, так і розумом, тому практиковані з раннього віку основи йоги та медитації можуть створити чудовий фундамент для розвитку гармонійної особистості дитини, привчать її до цілісного відчуття розуму-душі-тіла.
З ЯКОГО ВІКУ ПОЧИНАТИ ПРАКТИКУ?
Одразу варто зазначити, що йога для дітей значно відрізняється від дорослої йоги, і є лише етапом, мостом до засвоєння давньої практики. Ми не торкатимемося того, що наразі називається «бейбі-йога», адже це до йоги не має відношення і більше схоже на динамічну гімнастику для малюків.
Йога, адаптована для дітей, може практикуватися з трирічного віку (у спеціальних дитячих групах разом із батьками). Звісно, вік початку практики залежить від індивідуальних особливостей дитини, здібностей педагога у роботі з найменшенькими та ставлення батьків до занять. За наявності цих складових дитина із задоволенням наслідує цікаві вправи, показуючи своїм тілом справжній зоопарк!
Для кожної вікової категорії має бути різний підхід, асани також дещо різняться. Для молодшого дошкільного віку головне – цікаві безпечні експерименти зі своїм тілом, коли дитина пізнає свої фізичні можливості; розвиток природних сили та гнучкості; напрацювання вміння слухати вчителя; призвичаєння до практики; цікаве дозвілля разом із батьками. Для старшого дошкільного віку важливі історії, які включають тіло та уяву, створюючи між ними нерозривний зв’язок та скоординовуючи зусилля. Діти, які займаються, стають більш «включеними», їм легше вчитися; до того ж, вправи з йоги чудово тренують м’язи та масажують внутрішні органи, що є профілактикою захворювань хребта та травної системи (на жаль, такі захворювання дуже поширені серед молодших школярів). Йога для дітей молодшого шкільного віку вже залучає філософську базу практики, знайомить дітей із цікавими історіями та притчами з філософії йоги, з медитацією (це залежить, звісно, від програми конкретної школи йоги), активно розвиває тіло й волю. Йога для дітей середнього шкільного віку та підлітків допомагає подолати комплекси щодо змін у своєму тілі, врівноважити психічні процеси, налагоджує зв'язок із внутрішнім «я» дитини, допомагає знайти відповіді на буттєві питання «хто я?», «яке моє призначення?», «як почуватися цілісною особистістю?» та ін.. Діти, які займаються йогою з підтримкою авторитетного педагога, мають високі адаптивні механізми, менше схильні до підліткових депресій, краще почуваються та вчаться.
ВПЛИВ ЗАНЯТЬ З ЙОГИ НА ФІЗІОЛОГІЮ ДИТИНИ
Оскільки заняття з йоги значною мірою складаються з фізичних вправ, то неодмінним об’єктом впливу є тіло дитини. Отже, виконання асан розвиває:
- силу;
- відчуття рівноваги;
- гнучкість;
- вестибулярний апарат;
- просторову орієнтацію;
- граційність;
- пластичність;
- фізична витривалість;
- відчуття свого тіла.
Також діти розширюють межі власних фізичних можливостей, пізнають своє тіло та вчаться поважати його як незамінний інструмент для саморозвитку, отримують досвід нових форм та розуміння принципів роботи різних частин тіла, починають прагнути здорового способу життя, адже відчуття здорового тіла формує правильні харчові звички, відсутність залежностей до цукру, чаю, нікотину тощо, постійне відслідковування своєї постави.
Виконання асан рівномірно зміцнює всі м’язи та сприяє їх еластичності, масажує внутрішні органи, покращуючи в них кровообіг, знімає фізичні блоки, розвиває рухливість суглобів, зміцнює внутрішні органи та нервову систему, покращує сон, імунітет, травлення, сприяє нормалізації маси тіла.
Це далеко не повний перелік позитивного ефекту йогівських вправ для тіла дитини.
ЯК ВПЛИВАЄ ЙОГА НА ПСИХІЧНІ ПРОЦЕСИ
Зазвичай рухова діяльність дитини є спонтанною, неусвідомленою. З одного боку, це має очевидний плюс: дитина інтуїтивно скидає зайву напругу через рух. З іншого боку, усвідомлений складний рух відкриває нові перспективи для розвитку психічних процесів дитини: пізнавальних, емоційних та вольових. Дитина вчиться чути вчителя, співвідносити почуті інструкції зі своїми діями, включаючи ті чи ті частини свого тіла. Через виконання асан вона тренує різні властивості уваги: стійкість, зосередженість, розподіл, переключення та об’єм. Усі ці властивості уваги стануть в пригоді дитині під час навчання, коли вона зможе зосередитись на одному занятті і довести його до кінця. Вміння керувати своєю увагою знадобиться дитині у багатьох царинах життя, де треба буде проявляти і стійкість, і гнучкість водночас.
Рухи тіла і психіки дуже пов’язані між собою, тож можна досягти психічної рівноваги, виконуючи асани, які потребують утримування рівноваги фізичного тіла. Розвиваючи вестибулярний апарат, дитина гармонізує свій стан, стає відкритішою до пізнання нового. Окрім того, правильно підібрані асани (в залежності від віку дитини) здатні покращити діяльність ендокринної системи, яка тісно пов’язана з психічними процесами, і порушення в ній можуть стати причиною психосоматичних захворювань.
Регулярні заняття йогою сприяють також естетичному, етичному розвиткові дитини, тренують силу волі та уяву, активно розвивають мозок. Окрім того, вони містять багато релаксаційний вправ, що сприяє зниженню гіперактивності та психологічному розвантаженню після навчальних буднів.
ДУХОВНІ АСПЕКТИ ЙОГИ ДЛЯ ДІТЕЙ
На заняттях дитина вчиться прислухатися до себе та світу, відчувати зв'язок тіла та душі. У такому цікавому процесі самопізнання не може бути конкуренції, бо внутрішні відкриття не має сенсу порівнювати. Отже потреба пізнання стає природною, а не наслідком внутрішньої боротьби з собою та світом.
Діти шкільного віку на заняттях зазвичай знайомляться з філософією йоги, життєписами видатних гуру, мудрими притчами. Діти вчаться мислити і відчувати ті сфери життя, над якими замислюється кожна людина, однак не замислюється шкільна програма. Таким чином, діти ростуть гармонійнішими, з відчуттям внутрішньої рівноваги та жагою до природного пізнання світу. У сучасному світі надмірна нервова напруга призводить до хаотичних дій, які заважають досягненню цілей. Знімаючи нервову напругу за допомогою йоги та відчуваючи своє місце в цьому світі, дитина виросте по-справжньому успішною цілісною особистістю.
Таким чином, йога для дітей здатна розв’язати комплексні питання з оздоровлення, розвитку та гармонізації маленької особистості. Значну роль у цьому процесі грає вчитель, тож варто цю справу довіряти лише справжньому професіоналу.
Катерина Єгорушкіна
психолог, йога-практик