ЩО ЗМІНИТЬ МУЗИКА В ЖИТТІ ДИТИНИ?
Музичний розвиток дитини – це те надважливе завдання для кожних батьків, яким не варто нехтувати. Давайте подумаємо та проаналізуємо, чому так, і яким чином музика впливає на загальний розвиток дитини різних вікових періодів.
ВНУТРІШНЬОУТРОБНИЙ МУЗИЧНИЙ РОЗВИТОК
Слухання гармонійної музики вагітними – це дивовижна можливість вплинути на інтелектуальний та емоційний розвиток малюка, покращити адаптаційні можливості після народження, познайомити з довколишнім світом. Відомий психіатр Станіслаф Гроф – автор концепції про базові перинатальні матриці – здійснив таке відкриття: малюки, які чули класичну музику в материнській утробі, чудово тренували свій мозок і підвищували антистресовий поріг, завдяки чому легше переживали непростий для малюка стрес народження. У подальшому ці діти краще розвивалися і були більш гармонійними. Внутрішньоутробний музичний вплив позначається і на фізичному розвиткові немовлят: вони швидше починають сидіти, ходити та говорити. Особливо корисними для вагітних є композиції Вівальді, Бетховена, Моцарта, Чайковського, народна музика (саме вона пробуджує генну пам'ять), звуки природи, колискові (найкраще – у виконанні майбутньої мами). Діти, які відчули на собі «ефект Моцарта», після народження мають більш стабільну нервову систему, легше заспокоюються, гарно сплять. За результатами багатьох досліджень шкідливою музикою є важкий рок, який насичує клітини матері та плоду низькими вібраціями і може навіть призвести до загибелі останнього.
ВІД 0 ДО 3 РОКІВ
На цьому етапі вияскравлюється чуттєве сприйняття малюка, тож треба особливо дбати не лише про матеріальну поживу для дитини, а й про емоційну. Чим більше буде позитивних подразників – тим активніше малюк розвиватиметься, а в мозку вибудовуватимуться зв’язки між нейронами. Особливо корисними є класичні композиції та колискові. Також варто використовувати музику, з якою малюк познайомився ще в маминому животику. Виховуйте звукову чутливість дитини, не допускайте, щоб музичним тлом вашого помешкання було телебачення. Ознайомте малюка зі світом звуків довкола: шелестіння листя, дзюркотіння води, гуркіт трамваю, кроки тата… Звертайте увагу дитини на кожен звук, називайте джерело звуку, описуйте його. Це сприятиме також збагаченню словникового запасу дитини. Особливо діти люблять, коли приємно звучать рідні голоси, а також ті звуки, які малюк видає самостійно. Тут вам знадобляться прості музичні інструменти (ложки, каструлі, маракаси, барабани, дзвіночки…) і міцні нерви. Однак це буде чудовим внеском у майбутнє вашої дитини.
ВІД 3 ДО 5 РОКІВ
У цей період варто розпочати цілеспрямовані музичні заняття з педагогом. Звісно, для кожної дитини час початку буде свій: хтось готовий займатися з року, інший – з трьох. Тож варто враховувати особливості дитини, навчальної методики та особистість педагога. У будь-якому разі навчання на цьому етапі відбувається у формі цікавої гри, природної для дитини, а освоєння музичних інструментів тренує дрібну моторику, що в майбутньому позначиться на багатьох аспектах розвитку.
У дошкільника цього вікового періоду пізнавальний інтерес досягає високого рівня, тож варто задовольняти природну цікавість дитини, і це задоволення сприятиме виникненню подальших глибших запитань. У цьому віці дитина вже має досить чіткі музичні вподобання (за умови раннього музичного виховання), тож батьки можуть підбирати фонотеку, керуючись не лише власними смаками, а й своєї дитини. Можна використовувати й дитячі пісні: робити під них веселу зарядку, вивчати слова та мелодії, співати разом.
6 – 7 РОКІВ
У цьому віці діти зазвичай йдуть до школи, а отже – мають значне психологічне та інтелектуальне навантаження. Не скрізь це навантаження розподілене рівномірно, тож у молодших школярів можуть спостерігатися психосоматичні захворювання, проблеми з хребтом тощо. Чим може допомогти музика? По-перше, зняття стресу. На думку відомого українського музикознавця й музичного терапевта Г. Побережної, «Музика здатна пом’якшити різко посилений дисбаланс у роботі півкуль мозку, стимулюючи роботу правої (емоційної) півкулі». По-друге, рух під музику звільнить тіло від психологічних блоків і зміцнить поставу (що надважливо при регулярному сидінні за партами). По-третє, музика подарує естетичне задоволення (знаходьте час на відвідування концертів живої музики). По-четверте, розвине логічне мислення та уяву. По-п’яте, заняття на музичних інструментах чудово підготують дитину до письма, розвинуть відчуття ритму, налагодять зв'язок між слухом та координацією рук. Окрім того, в дитини, яка пройшла дошкільне музичне виховання, будуть вирізнятися високими показниками: зв’язне мовлення, пам'ять, увага. Таким чином, важко уявити для дошкільника та молодшого школяра кращого «тренажеру», ніж музика, яка розвиває дитину всебічно.
ВІД 8 ДО 12 РОКІВ
Це період посиленої батьківської уваги, адже активно формується особистість дитини, її взаємини з собою, колективом, світом, досягає максимального розвитку інтелектуальний потенціал. Які моделі поведінки вона вибудує зараз, яким чином навчиться долати труднощі, конфлікти, чи буде егоїстичною – все це стане фундаментом на майбутнє. Тож батькам варто спрямовувати дитину, в тому числі – дбати про музичне тло у родині й освоєння дитиною навичок ефективної організації часу. Якщо в дитини сформувалася потреба в гармонійній музиці, виробився гарний смак, то в неї менше шансів потрапити в компанії, які звучать дисгармонійно, а отже, і поведінка такої дитини буде менш конфліктною, а внутрішній світ – багатшим. Окрім того, регулярні заняття музикою підвищують працьовитість, зібраність, силу волі, паралельно розвивають й інші здібності дитини (в тому числі, до іноземних мов). Також можна не дивуватися, якщо школяр з гарним музичним вихованням починає проявляти неабиякі здібності у точних науках, адже музика розвиває абстрактне мислення. Така дитина буде більш емпатійною, тобто розумітиметься на емоційних станах інших людей, буде здатна на співпереживання, матиме багату емоційну палітру.
Отже, музичне виховання з раннього віку здатне виконати багато завдань, які ставлять перед собою батьки: розвиток інтелекту, творчих здібностей, духовний розвиток, фізичний, емоційний, набуття навичок концентрації, самоорганізації, розвиток сили волі тощо. З таким приємним і корисним багажем дитина буде успішною як у школі, так і в житті. Звісно, за умови прищеплення цікавості та любові до музики, вибору гарних педагогів, а не муштри та нервів. Музичні здібності можна розвинути в кожної дитини, і нехай вона не обере музику своєю професією, однак саме музика сприятиме її успішній реалізації в будь-якій обраній царині та даватиме духовну поживу впродовж усього життя.
Катерина Єгорушкіна
філолог, психолог,
авторка проекту «Музична казкотерапія для малят»